atilla kıyat ve faili meçhul cinayetler devlet politikası iddiası?

5 08 2010

TBMM Başkanlığı’na,

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim. ( 05/08/2010 )

2 Ağustos 2010, pazartesi günü Habertürk TV kanalında yayınlanan ‘’ Sansürsüz ‘’ isimli program’da Em. Koramiral Atilla Kıyat tarafından 1993 – 1997 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetlerin devlet politikası olduğu anlamına gelen açıklamalar yapılmıştır.

Bu içerikteki suçlama ve iddiaların uzunca bir süredir zaman zaman medya vasıtasıyla gündeme getirilmesinin maşeri vicdanı rahatsız ettiği gibi, devletimizi de ağır bir şaibe altında bıraktığı takdir buyurulacaktır. Ancak, bu sefer Türk Silahlı Kuvvetlerinin –emekli de olsa – yüksek rütbeli bir mensubu tarafından açık ve kesin ifadelerle ileri sürülmesi söz konusu ithamlara yeni bir boyut kazandırmış ve kamuoyunu derinden etkilemiştir. Nitekim,açıklama yayını takip eden günlerde gazete manşetlerinde yer almış, birçok gazete “cinayet emirlerini devlet verdi”, “cinayetler emirle işlendi” şeklinde manşetler atmışlardır.

Sayın Kıyat’ın açıklamalarından kaynaklanan iddialar ile ilgili olarak,

1) Faili meçhul cinayetlerin bir devlet politikası olduğu iddiası gerçek midir?
2) Bu hususta bugüne kadar yapılmış adli soruşturmaların sonuçları nelerdir?
3) Bugüne kadar bu konuda adli soruşturma ve takibat yapılmamışsa bunun sebepleri nedir?
4) Sayın Kıyat’ın ifadeleri, bir ihbar olarak değerlendirilmiş ve adli makamlarımız buna göre adli soruşturma ve gerekli işlemleri ifa etmek amacıyla harekete geçmişler midir?

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN:

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_soru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=85327

Reklamlar

İşlemler

Bilgi
%d blogcu bunu beğendi: