“Tarla Kuşlu Ev”

27 03 2007

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİS BAŞKANLIĞINA

Aşağıda kayıtlı soruların Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim.( 27 Mart 2007 )

Roma’da gösterime giren “Tarla Kuşlu Ev” adlı film, Türkiye aleyhinde Ermeni soykırımı propagandası yapan, Türkleri uygarlıktan nasibini almamış, canavar ruhlu, vahşetten zevk alan kişiler olarak tanıtan sahneleri içeren ve Türk tarihini çarpıtan ve lekeleyen bir niteliğe sahiptir.

Bu film,  Avrupa Konseyi’ne  bağlı, yönetiminde Türkiye’nin de temsil edildiği “Eurimages” adlı kuruluşun sağladığı kaynakla  finanse edilmiştir. Türkiye, “Eurimages”’a her yıl 1 milyon Avro ödemektedir. Bu itibarla Ermeni soykırım propagandası yapan sözkonusu filmi Türkiye 1milyon Avro ile finanse etmiş olmaktadır.

Bu bakımdan Sayın Dışişleri Bakanımızdan aşağıdaki soruların cevaplanmasını arz etmekteyim:

1)   Böyle bir filmin yapılması “Eurimages” bünyesinde ortak  bir kararla alındığına göre, Türk temsilcisi bu karara neden katılmıştır?  Karar alınması hususunda bir hata yapılmışsa  Dışişleri Bakanlığa duruma müdahil olarak  filmin yapımını neden durdurmamıştır?   Filmin yapını durduramayacağı belli olunca, Türkiye mali katkısı hakkında nasıl bir karar almıştır?

2)   “Eurimages”’daki Türk temsilcisinin büyük bir hata ve kusuru olduğu açıktır. Bu temsilciye karşı nasıl bir önlem alınmıştır?

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN:

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_soru_gd_22.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=52953

Reklamlar

İşlemler

Bilgi